Webmaster

Anasayfa » Archive by Category "Webmaster"

Web programlama dillerinden biri olan ve diğer dillere göre internet üzerinde en fazla kullanılan PHP dili ile bugün sizlere dinamik menü yapımı konusunda bazı alternatif yollar sunacağım. Drop menü yani alt menü özelliği ile artık siteniz daha dinamik bir hale gelmiş olacak ve yönetici panelinden sitenize menü adı ve menü linki oluşturarak bunları yayınlayabilirsiniz. İlk ..

Devamını Oku

2015 yılındaki verilere bakacak olursak internet dünyasında en fazla kullanılan hazır scriptlerden biri olan WordPress şuan internet dünyasının %27’sini oluşturmaktadır. Yanı kısacası her yüz kişiden 25’i WordPress yönetilebilir scripti tercih etmektedir. Buna istianeden son zamanlarda merak edilen konulardan biri olan WordPress admin giriş kısmındaki logo kaldırma seçeneğidir, bugün ise sizlere basit bir fonksiyon sayesinde WordPress ..

Devamını Oku

Hayatımızdaki kısıtlamaların olduğu gibi internet dünyasında da bazı kısıtlamalar mevcut. Bugün ise form doldururken veya herhangi bir metin yazarken sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan harf sayfa işlemini bugün jQuery ile nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğim. Textarea girilen herhangi bir metinin otomatik olarak saydırmak istiyorsanız bunun için basit bir kod blogu ile tamamlayabilirsiniz. JQuery ile ..

Devamını Oku

İnternette iletişim formlarında sıkça karşılaşmış olduğumuz checkbox olayı sayesinde daha düzgün bir görünüme sahip olmaktayız. Genellikle anket doldururken veya birden fazla sorunun yanıtını alırken HTML yapısı olan checkbox sayesinde veri çekiminde bulunuruz. Bugün ise jQuery kütüphane yapısını kullanarak basit tümünü seç / tümünü iptal et seçeneklerini kullanarak formdaki bütün checkbox’ların işaretlenmesini sağlayabileceğiniz basit kod yapısını ..

Devamını Oku

HTML Form formatı sayesinde birçok veriyi rahatlıkla veri tabanlarına veya farklı dosyalara kayıt etmemizi sağlayabiliriz, bunun haricinde herhangi bir internet kullanıcısının da HTML formlarını kullanması konusunda oldukça bir kolaylık olduğunu unutmamalıyız. Bugün ise gelişen web dünyasında sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan jQuery ile form kontrolü hakkında bir örnek hazırlamak istedim. Bu örnek sayesinde, formu ..

Devamını Oku

Siteye Biri Girince Telefonu Titresin HTML Kodu

Son zamanlarda Webmaster kullanıcılarının merak ettiği konulardan biri olan, siteye girince telefonu titresin olayı birçok Webmaster forum sitelerinde konu olmuş durumda. İnternet dünyasında genellikle illegal sayfalarda denk gelmiş olduğumuz bu olay artık günümüzde normal olarak karşılanmaya başladı. Ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte artık birçok site yöneticisi kendi müşterilerine herhangi bir kampanya düzenlediklerinde daha fazla dikkat ..

Devamını Oku

Günümüzde popüler Frameworkler arasında yer alan Codeigniter Framework ile sizlerde kolay yoldan kod yazabilir ve üstelik yazmış olduğunuz scriptin güvenliğinin daha yüksek seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. Dünya çapında kullanılan Frameworkler’den en popüleri olan Codeigniter Framework ile yapmak istediğiniz bir scripti daha kısa sürede ve daha güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Günümüzün veri alışverişi konusunda en çok kullanılan ..

Devamını Oku

Günümüzün vazgeçilmezi olan internette her gün saatler geçirdiğimizin farkındayız. Teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkla birlikte cebimize kadar giren internet sayesinde dilediğimiz bilgilere rahatlıkla erişebilmekteyiz. Bundan dolayı dünya üzerinde milyarca kişinin kullanmış olduğu internet, milyarca veri trafiğinin oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzün veri trafiğine ek olarak veri trafiğin büyük bir kısmını da botlar oluşturmaktadır. Yarı-otomatik olarak tabir edebileceğimiz ..

Devamını Oku

WordPress kullanıcılarının sıkça karşılaştığı durumlardan biri olan yazıya eklenilen bir görselin yazının bir parçası olarak gösterilmesi fazlasıyla can sıkmaktadır. Hatta sadece can sıkmakla ile kalmayan bu olayın ilerleyen günlerde Google ve diğer arama motorları tarafından spam olarak işaretlenmemize neden olmaktadır, sizlerde Google’da ve diğer arama motorlarında SEO’ya dikkat ediyorsanız bu duruma hemen bir müdahalede bulunmanız ..

Devamını Oku

2016 yılında Google ve çeşitli arama motorlarının getirmiş olduğu güncellemelere göre artık her internet sitesinin SSL sertifikasına önem verilmektedir. Kullanmış olduğunuz sunucuya ait bir SSL sertifikası var ise bu durumda artık internet sitenize gelecek olan ziyaretçileri güvenli sayfalarınızda ağırlamanız gerekmektedir. Peki, SSL sertifikasına sahip olan sitelerde HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme nasıl yapılır? Günümüzün internet sunucularında genellikle ..

Devamını Oku